Факти про восьминогів... Що, якщо я скажу вам, що вони можуть бути вашими друзями і любити вас?
Так, ви не помилилися. Але, звичайно, це може статися тільки в тому випадку, якщо ви дайвер.
Насправді, таке вже траплялося раніше. Існує неймовірна історія про незвичайну дружбу, яка розквітла між самкою восьминога і південноафриканським дайвером Крейгом Фостером. Протягом їхньої дружби Крейг дізнався цікаві факти про життя восьминогів: як вони змінюють свою форму і колір, щоб злитися з навколишнім середовищем і захистити себе, про їхній надзвичайний інтелект, здатність до навчання і розробку стратегій полювання.
Але окрім навичок восьминога, Крейга вразила його особистість: восьминіг має самосвідомість, чудову пам'ять і грайливий дух, що робить його надзвичайно цікавою істотою. Стосунки між восьминогом і Крейгом були настільки інтенсивними і зворушливими, що стали центральною темою документального фільму "Мій вчитель-восьминіг", який нещодавно отримав "Оскара" в Голлівуді.
Дружба тривала стільки ж, скільки й життя восьминога, і якщо ви прочитаєте цю статтю, то дізнаєтесь, скільки це часу. Приготуйтеся до незабутніх вражень!
Факти: Особливості восьминогів
Що таке восьминіг
Восьминоги - це головоногі молюски, клас морських безхребетних тварин, що належать до типу Молюски. Всіх їх характеризує те, що вони мають придатки або ноги, які виходять з голови. Серед них ми зустрічаємо каракатиць, кальмарів та наших друзів - восьминогів. Восьминоги самі по собі мають свій власний ряд тварин: Восьминоги. Слово походить від грецького "oktṓ", що означає "вісім", і "podo", що означає "нога". У світі зареєстровано до 300 видів восьминогів.
Факти про анатомію восьминога
Наскільки великі восьминоги
Загалом, розмір восьминога залежить від його виду. Існує стільки розмірів восьминогів, скільки існує видів. Наприклад, найменший вид - восьминіг вольфі, який має розмір близько 2,5 см і важить менше 1 г. Він настільки крихітний, що його можна посадити на палець!
З іншого боку, існують і гігантські види, такі як тихоокеанський гігантський восьминіг, який не тільки є рекордсменом за розмірами, але й найдовше живе з усіх відомих видів восьминогів. Чи знали ви, що в середньому тихоокеанський гігантський восьминіг сягає близько 5 метрів і важить 50 кілограмів? Вражаюче! Насправді, найбільший тихоокеанський гігантський восьминіг, який будь-коли був знайдений, мав 9 метрів у поперечнику і важив 272 кілограми.
Частини тіла восьминога
У тілі восьминога можна виділити три основні частини.
Голова: Тут восьминоги зберігають свій основний мозок і серця. "Що ти маєш на увазі, коли кажеш, що у них більше одного мозку? І навіщо їм три серця?" - запитаєте ви. Не хвилюйтеся, я поясню за мить.
Мантія: Це область, яка з'єднує кінцівки з головою і де розташовані нутрощі тварини. Тут також знаходиться дзьоб восьминога, яким він харчується, сифон, за допомогою якого він випускає воду і пересувається, і сечовий міхур.
Кінцівки: Вісім щупалець восьминога м'язисті та сильні. Вони мають присоски на внутрішній стороні і мільйони нервових закінчень, які дозволяють восьминогу рухати кожним щупальцем окремо. Дивовижно! Чи не так?
Серця восьминогів
У них три серця, а їхня кров блакитного кольору. Ось це цікавий факт про восьминогів! Справа в тому, що восьминоги мають закриту кровоносну систему, що складається з густої мережі капілярів. Щоб забезпечити цю систему кровообігу, у них є системне серце. Системне серце забирає насичену киснем кров із зябер і розносить її по всьому тілу. Два розгалужених серця функціонують для збільшення тиску кровообігу, щоб знекиснена кров якнайшвидше поверталася до зябер. А ще у них блакитна кров. Споживання кисню восьминогами величезне, але замість гемоглобіну в їхній крові міститься гемоціанін. Обидві речовини є білками, які служать для перенесення кисню в кров. Однак гемоціанін у крові восьминогів містить не залізо, а мідь, яка в окисленому стані надає їй синього кольору. Проте мідь не настільки ефективно транспортує кисень, тому восьминоги потребують двох додаткових сердець.
Голова восьминога
Часто можна зустріти пости, в яких стверджується, що у восьминогів дев'ять мізків. Це неправда. Насправді вони мають центральний мозок і 8 гангліїв, по одному на кожну руку. Можна сказати, що це мозок з делегаціями, як у компанії. Центральний мозок один, але його основи є частинами, які обслуговують різні руки. Те саме стосується восьминога та його складної нервової системи. Центральний мозок восьминога є найбільшим серед безхребетних і захищений хрящовою капсулою. Однак цей мозок - лише невелика частина його нейронної мережі. Ця мережа простягається по всьому тілу, підтримувана сузір'ям нейронів (100 000 000-500 000 000), що дозволяє їм швидко адаптуватися. Наприклад, кожна з їхніх рук може рухатися незалежно від інших або скоординовано, якщо це необхідно, тому що все взаємопов'язано. Крім того, восьминіг володіє величезним інтелектом: він може користуватися інструментами, вирішувати проблеми і вчитися. Крім того, вони відчувають складні емоції, як люди, шимпанзе чи собаки, і навіть заводять дружбу.
Дзьоб
Чи знали ви, що всі головоногі молюски мають дзьоб, схожий на дзьоб папуги? Дзьоб - це структура, що складається з пари міцних мандибул, схожих на щелепи, оточених потужними м'язами, які функціонують як ножиці, причому верхня щелепа накладається на нижню.
Присоски
З вісьмома щупальцями навколо рота, кожне з яких має два ряди присосок, восьминіг є вправним мисливцем, здатним з легкістю схопити здобич. Цікаво, що восьминоги здатні обробляти сенсорну та рухову інформацію за допомогою рук, не потребуючи участі центрального мозку. Присоски навіть можуть координувати свої рухи між собою і діяти в залежності від подразників.
Маючи близько 240 присосок на кожній руці, звичайний восьминіг є справжнім титаном сили, здатним утримувати об'єкти вагою до 15 кілограмів за допомогою однієї присоски. Але ще більш дивовижною є чутливість цих істот: вони можуть розпізнавати тонкі хімічні сигнали і рухатися з неймовірною спритністю, навіть згинаючи щупальця, щоб робити щипальні рухи.
Рухова система
Напевно, ви помічали вражаючу здатність восьминогів швидко і вправно пересуватися під водою. Чи знаєте ви, що це завдяки геніальній системі пересування? Восьминіг всмоктує воду через зябра і спрямовує її до свого сифона, який з силою виштовхує воду і рухає восьминога з високою швидкістю.
Очі
Ось ще один цікавий факт про восьминогів. Їхні очі мають будову, подібну до ссавців, що дає їм винятковий зір як зблизька, так і на великих відстанях.
Середовище проживання та харчування восьминогів
Восьминогів можна зустріти практично у всіх океанах світу, незалежно від температури води. Їхні улюблені місця - коралові рифи та скелясті зони, де вони ховаються серед невеликих ущелин і під камінням. Хоча більшість видів восьминогів живуть на дні океану, деякі молоді особини живуть біля поверхні і з віком переміщуються глибше. Крім того, восьминоги можуть пристосовуватися до різних місцевостей і температур, що дозволило їм вижити протягом мільйонів років.
Що їдять восьминоги
Їх основний раціон складається з молюсків і ракоподібних, хоча вони також їдять рибу і равликів. Іноді вони навіть харчуються меншими восьминогами. А якщо їм трапляється здобич, яку важко з'їсти, вони виділяють токсин, який розчиняє тканини, що скріплюють їжу з панциром.
Як їсть восьминіг
Ці розумні істоти - вправні мисливці, здатні бачити в темряві і використовувати каламутну воду на свою користь. Зазвичай вони полюють вночі, але можуть ловити здобич і вдень, якщо досить голодні. Восьминоги мають унікальний процес травлення: їжа проходить через мозок, перш ніж потрапити до тимчасового сховища - шлунку. Після цього спеціальні залози в шлунку запускають процес травлення. Під час наступного занурення слідкуйте за цими дивовижними створіннями!
Життя восьминога
Життєвий цикл восьминога
Самці повинні створити невеликі пакети сперматозоїдів, які називаються сперматофорами, і перенести їх до самок за допомогою видозміненої руки, яку вони використовують як статевий орган. Самки можуть зберігати сперму кількох самців місяцями, перш ніж використовувати її для запліднення. Ембріональний розвиток триває до 4 місяців, а після вилуплення тисячі маленьких "паралельних личинок" виходять у воду з щелепами та зубами, щоб полювати. Вони подорожують океаном завдяки течіям і можуть залишатися в товщі води до 3 місяців, перш ніж оселитися на дні у вигляді молодих особин.
Тривалість життя звичайного восьминога
Оскільки життєвий цикл восьминога завершується за одну репродуктивну подію, тривалість його життя становить лише рік або півтора року. Після того, як самка відкладає яйця, її увага зосереджена виключно на догляді за ними. Такий акцент на розмноженні призводить до зменшення споживання їжі і, зрештою, до смерті від голоду. Ця модель "запрограмованого самогубства", схоже, відбувається і у самців, які перестають харчуватися, як тільки досягають очікуваного максимального віку.
Вороги восьминогів
У восьминогів є кілька природних ворогів, серед яких акули та інші великі риби, такі як тунець і риба-меч. Деякі морські птахи, такі як чайки і баклани, полюють на восьминогів, пірнаючи у воду, щоб зловити їх, коли вони пропливають біля поверхні. Кити, дельфіни і тюлені також їдять восьминогів, і, звичайно, ще один хижак - людина. Місцезнаходження та вид восьминога визначають, з якими хижаками йому доведеться зіштовхнутися. Восьминіг найбільш вразливий, коли він молодий, оскільки живе біля поверхні води, і на нього легко полюють інші тварини. Неймовірно, але понад дві третини молодих восьминогів можуть бути з'їдені в перші кілька тижнів життя! Ось чому, незважаючи на те, що самка восьминога може відкласти понад 200 000 яєць, більшість з них не доживає до дорослого віку через велику кількість хижаків, з якими вони стикаються. Восьминоги повинні бути дуже пильними і дбати про те, щоб вижити у своєму середовищі існування.
Пристосовуваність восьминогів
Слава Богу, що восьминоги володіють майстерною тактикою захисту! Коли вони відчувають загрозу, ці істоти можуть сильно кусатися і випускати паралізуючу отруту. Вони мають здатність маскуватися і ховатися в невеликих просторах, щоб уникнути хижаків. Якщо це не спрацьовує, вони можуть випускати чорнило, щоб дезорієнтувати нападників. Це схоже на те, що вони носять із собою власний захисний комплект! Більше того, деякі восьминоги мають дивовижну здатність змінювати колір, щоб зливатися з навколишнім середовищем, а є навіть вид - восьминіг-імітатор, який може імітувати зовнішній вигляд і поведінку понад п'ятнадцяти різних видів.
Отже, серед усіх цих цікавих фактів про восьминогів є один, який дійсно викликає занепокоєння. Ми поговорили про те, що восьминоги - це безхребетні морські тварини, надзвичайно розумні, з трьома серцями та безліччю еволюційних пристосувань для виживання, і все ж вони живуть не більше року.
Якщо всі ці факти про восьминогів здалися вам цікавими, просто зачекайте, поки не побачите їх на власні очі. Ви отримаєте справжню насолоду від зустрічі з ними! Тепер, коли ви знаєте про восьминогів набагато більше, спробуйте знайти їх під час наступних занурень та отримуйте насолоду від спостереження за цими неймовірними тваринами!