Термінологія дайвінгу: терміни, які потрібно знати

Термінологія дайвінгу: терміни, які потрібно знати

Іноді в повсякденній мові ми використовуємо інші терміни для позначення предметів, пов'язаних з дайвінгом.

Однак, коли ви говорите як дайвер, ви повинні використовувати правильну дайверську термінологію.

Коли ви починаєте свою подорож як любитель підводного плавання, ви, швидше за все, почуєте деякі слова і фрази, яких не знаєте, і вам може здатися, що дайвери розмовляють іншою мовою. Багато слів є специфічними для дайвінгу, і є багато термінів, які корисно знати, якщо ви хочете стати дайвером. Ми створили цю шпаргалку на випадок, якщо ви не знаєте, про що, чорт забирай, говорять ці аквалангісти! Готові вивчити мову дайверів? Ось дайверська термінологія, яку вам потрібно знати.


Кисневий балон - найгірша з усіх помилок

Запитати дайвера «скільки кисню в балоні?» - це просте підтвердження того, що ви нічого не знаєте про дайвінг. Дайвери використовують повітря або гази для дихання під водою. Технічні дайвери використовують тримікс або геліокс, а дайвери зі спеціальністю Enriched Air Divers - найтрокс. Як бачите, те, що знаходиться в балоні, може називатися по-різному, але майже ніколи не буває киснем.
Кисневий балон і підводне плавання
Медичний кисневий балон не призначений для дайвінгу!
Чому ця мовна помилка така серйозна? Якщо ви вже є дайвером і пройшли курс навчання в хорошому і авторизованому дайв-центрі, то ви повинні знати відповідь на це питання. Однак, якщо ви не можете нічого пригадати зараз, дозвольте мені пояснити, і ви запам'ятаєте це раз і на все життя.
Чистий кисень токсичний і смертельно небезпечний
У рекреаційному дайвінгу не буває такої ситуації, коли в балоні буде чистий кисень. З тієї простої причини, що MOD чистого кисню (максимальна робоча глибина) складає всього 6 метрів. Використання чистого кисню на більших глибинах призводить до кисневого отруєння, що призводить до пошкодження мозку і утоплення.
Як бачите, тут немає місця для жартів, і ніколи не кажіть «кисневий балон», якщо тільки ви не маєте на увазі саме такий балон. Під час технічного дайвінгу для декомпресії використовується чистий кисень, але це тема для іншої статті.


Окуляри?

Так, використовємо їх для катання на лижах
Окуляри носять лижники або плавці, а дайвери використовують маску для підводного плавання, яка призначена для підводних досліджень. Лінзи в масці для підводного плавання виготовлені із загартованого скла або інших композитних матеріалів, які витримують дуже високий тиск.Тому не варто використовувати маску для снорклінгу під час дайвінгу.
Якщо ви вирішили придбати власну маску для підводного плавання, то не пошкодуйте грошей і придбайте якісну маску для дайвінгу. Адже від неї безпосередньо залежить ваш комфорт під водою. Якісна маска не буде протікати і не буде так сильно запотівати. Будь-яке дешеве рішення, зроблене з поганих матеріалів, підійде в кращому випадку для ігор в басейні.

Як глибоко ви пірнали?


О так, я люблю це питання. Воно з'являється в 95% випадків на базовому курсі, як тільки ми починаємо говорити про обмеження глибини. Ніби досягнута глибина є показником кваліфікації або досвіду. А дайвінг - це не про те, не про цифри чи рекорди. Принаймні, не в рекреаційному дайвінгу. Коли хтось запитує про глибину без жодного контексту, це явно означає, що він мало що знає про дайвінг.
Натомість, якщо ми говоримо серед дайверів про занурення, якими ми найбільше пишаємося, ми говоримо про профіль здійсненого занурення. Глибина - це лише один з його елементів.
Ви вже знаєте, яких мовних помилок не варто допускати в розмові з дайвером. Крім того, нижче ви знайдете деякі визначення, які ви повинні знати, щоб краще розуміти дайвінг-термінологію.

Спорядження:

Коли справа доходить до термінології дайвінгу, важливо знати, як називається ваше спорядження і як інші дайвери можуть називати кожну частину комплекту. Ось найпопулярніші фрази про спорядження для дайвінгу, які варто вивчити:

  1. BCD/BC/Жилет: Ви добре познайомитеся з пристроєм контролю плавучості (BCD/BC/жилет) під час вашої програми Open Water Diver. Він використовується, щоб допомогти вам контролювати і підтримувати хорошу плавучість під час дайвінгу. Ви можете додавати і випускати повітря з нього, щоб залишатися в ідеальному положенні у воді.
  2. Крило: Крилоподібний BCD - це тип компенсатора плавучості, в якому повітря надувається тільки за спиною, а не навколо всього тіла. Вони найчастіше використовуються в технічному дайвінгу.
  3. Регулятор: Регулятори - це набір шлангів, які з'єднують ваш повітряний балон з BCD і ротом для дихання.
  4. Октопус / Альтернативний / Запасний: Октопус - це альтернативне джерело повітря, після основного регулятора, який ви тримаєте в роті. У вас завжди буде запасний, який використовується в ситуації спільного використання повітря.
  5. Перший ступінь: Це та частина регулятора, яка з'єднується з балоном. Залежно від того, де ви перебуваєте, ви будете використовувати перший ступінь типу "DIN" або " YOKE".
  6. Шланг інфлятора: Зазвичай він розташований на плечі BCD і з'єднаний з балоном. На ньому є кнопки, які дозволяють надувати або випускати повітря з камери BCD.
  7. Манометр, SPG: Манометр для перевірки кількості повітря, що залишилося в балоні. Показник зазвичай відображається в PSI або BAR, залежно від того, в якій точці світу ви занурюєтеся.
  8. Маска: НЕ окуляри. Ще одна поширена помилка: маска для дайвінгу відрізняється від окулярів для плавання тим, що вона також закриває ніс.
  9. Балон/пляшка: Балон для дайвінгу кріпиться до BCD, і саме в ньому ви берете з собою повітря для занурення. Іноді балон називають пляшкою. Зазвичай балони виготовляються з алюмінію або сталі.
  10. Поні-балон: Поні-балон - це невеликий балон з повітрям, який дайвер може брати з собою в якості аварійного запасу. Ви не часто побачите його в рекреаційному дайвінгу, але іноді він використовується при глибоких зануреннях або у віддалених місцях з сильними течіями.
  11. О-ринг: Ущільнювальне кільце - це невелике кільце з гуми(силікону), яке використовується для ущільнення між деталями. З'єднувальна частина у верхній частині балона часто має ущільнювальне кільце, так само як і частини ваших регуляторів. Ви будете часто чути цю термінологію в дайвінгу, коли люди здійснюють багато занурень і потребують запасних частин для дайвінгу.
  12. SMB/Буй: Поверхневий маркувальний буй (SMB) - це надувна труба, яка сигналізує човнам та іншим дайверам про те, що ви перебуваєте під поверхнею. Він може надуватися повітрям на глибині з допомогою регулятора або повітрям з легень.
  13. Логбук: Книга або онлайн-додаток, наприклад, MySSI, де ви відстежуєте свої занурення. Ви будете включати інформацію про те, на яку глибину було занурення, як довго воно тривало (час перебування на дні), а також про те, яких морських мешканців ви бачили.

Процедури та безпека дайвінгу

Ваша безпека має першорядне значення, і на курсах підводного плавання ви дізнаєтеся все про те, як залишатися в безпеці у воді. Для початку, ось термінологія з підводного плавання, яка вам може знадобитися:

  1. Nitrox: Найтрокс означає, що газ в балоні змішаний інакше, ніж звичайне повітря (21% кисню і 79% азоту). Найтрокс має трохи більший відсоток кисню, що означає, що дайвери можуть довше перебувати під водою. Ви можете стати найтрокс-дайвером, отримавши сертифікат. Ці сертифікати дуже популярні і дозволяють дайверам отримувати максимум задоволення від кожного занурення.
  2. Декомпресійна хвороба (DCS): ДКХ (декомпресійна хвороба) - це медичний стан, який може виникнути через занадто швидке спливання на поверхню або занадто тривале перебування на глибині. Іноді її називають "скрючуванням", оскільки вона може викликати біль у суглобах тіла і змусити дайвера згинатись або згорбитись від болю.
  3. Час перебування на дні: Це час, протягом якого дайвер перебуває під водою. Знання часу перебування на дні може допомогти вам розрахувати тривалість і глибину наступного занурення.
  4. Деко: (Декомпресія) У більшості рекреаційних занурень ви не повинні здійснювати деко-занурення. Декомпресійне занурення - це коли дайвер вийшов за бездекомпресійні межі, тому він повинен зробити довшу/додаткову зупинку на шляху до поверхні через те, що занадто довго перебував на глибині. У глибокому технічному дайвінгу це передбачено, але в рекреаційному дайвінгу цього уникають.
  5. Десатурація: Коли ми занурюємося, наше тіло поглинає азот. Бульбашки азоту можуть утворюватися в тканинах тіла і викликати DCS, якщо наше тіло не "випускає" зайвий азот належним чином (через швидкий підйом або перевищення меж занурення).
  6. Поверхневий інтервал: Ми робимо інтервал на поверхні між зануреннями, щоб дати нашому тілу час вивільнити азот перед наступним зануренням. Ви почуєте цю термінологію в будь-який день, коли будете робити більше одного занурення.
  7. Зупинка безпеки: Ми робимо зупинку безпеки в кінці рекреаційного занурення, щоб вивільнити азот, перебуваючи на невеликій глибині (це прискорює процес порівняно з перебуванням на поверхні). Стандартна зупинка безпеки робиться на три хвилини на глибині близько 5 метрів.
  8. Наркоз/газовий наркоз/азотний наркоз: Це дивний досвід, який відчувають деякі дайвери, коли занурюються на велику глибину, зазвичай понад 35 метрів. Дайвер може пізнати відчуття, схожі на стан алкогольного сп'яніння. Симптоми зазвичай проходять, якщо трохи піднятися вгору.
  9. Час заборони польотів: Стандартні рекомендації щодо польотів після занурення - почекати 12 годин після одного занурення і 18 годин після двох або більше занурень. Деякі дайвери люблять витримати 24 години, щоб бути впевненими. Політ після занурення може бути небезпечним, оскільки підвищує ризик виникнення DCS.

Навички дайвінгу

Існує безліч різних навичок дайвінгу, які потрібно вивчати і тренувати, незалежно від того, чи ви початківець, просунутий дайвер у відкритій воді або досвідчений технічний дайвер. Ось термінологія дайвінгу, яка вам знадобиться в міру того, як ви відточуватимете свої навички.

  1. Плавучість: Це ваше положення у воді під час занурення. При нейтральній плавучості ви не спливаєте вгору (позитивна плавучість) і не занурюєтеся вниз (негативна плавучість). Ваша плавучість під час занурення може контролюватися за допомогою вашого дихання, BCD і пояса з баластами.
  2. Зависання: Зависання у воді - це те, що ви робите, коли у вас нейтральна плавучість, і ви не борсаєтесь і не гребете, щоб перемістити своє тіло. Можливо, ви зависаєте, щоб подивитися на щось цікаве, наприклад, на морських мешканців у тріщині скелі, або зустрітися віч-на-віч з прекрасним скатом-манта.
  3. Трим: Це положення вашого тіла у воді і те, наскільки ви обтічні. Хороший трим означає, що ви будете знаходитися у воді горизонтально, з підтягнутими руками, а ваші шланги і датчики також будуть триматися близько до тіла.
  4. Бадді: Ваш бадді - це той, за ким ви будете наглядати під час занурення, і хто буде наглядати за вами. Ви завжди повинні бути поруч зі своїм напарником і регулярно перевіряти, чи все з ним гаразд. Одна з найкращих речей у підводному плаванні - це приятелі і друзі на все життя, яких ви знаходите по всьому світу.
  5. Продувка: Коли ми занурюємося, тиск під час спуску на глибину стискає повітряні прошарки в тілі. У нас є повітряний простір у вухах і носових пазухах, тому дайвер зазвичай закриває ніс і дує, щоб вирівняти тиск. Ви також повинні додати трохи повітря з носа в маску, якщо вона починає тиснути на обличчя під час спуску - це також називається вирівнюванням. Ви навчитеся вирівнювати тиск, коли почнете занурюватися з аквалангом, і це важлива навичка, яка завжди знадобиться вам як дайверу.


Додаткова термінологія дайвінгу

Отже, ви опанували основну термінологію підводного плавання, але завжди є ще багато чого, чому можна навчитися! Ось кілька додаткових фраз про підводне плавання, які допоможуть вам змішатися з більш досвідченими дайверами і поділитися своїм досвідом занурення:

  1. Видимість: Видимість води - або як далеко ви можете бачити перед собою під водою і наскільки вода прозора. Видимість визначає прозорість води і не залежить від інших параметрів освітлення. Коли ми говоримо, що була погана видимість, це означає, що ви могли бачити максимум кінчик свого носа.
  2. Термоклин: Термоклін - це ситуація, коли температура води раптово падає. Деякі місця для глибокого занурення мають різкі термоклини, де вода раптово стає дуже холодною!
  3. Лайвборд/Сафарі: Поїздка, в яку можуть відправитися дайвери, де вони живуть на кораблі протягом декількох днів і здійснюють кілька занурень в різних місцях щодня. Дайвінг на лайвборді (дайвінг-сафарі) дуже популярний і дозволяє дайверам дістатися до найкращих (і найвіддаленіших) місць для дайвінгу у світі.
  4. C-Card - Сертифікат / Рівень дайвінгу: Кожен дайвер, який закінчив курс, а також наступні етапи і різні види спеціалізацій, отримує дайверський сертифікат, який підтверджує завершення навчання. Він може бути пластиковим або електронним, але кожен з них містить інформацію про дайвера - його фотографію, рівень кваліфікації, пройдений курс, дату завершення і дані інструктора, який видав сертифікат. Це важливий документ, якщо ви хочете занурюватися в будь-якому дайв-центрі. Дайвери завжди повинні довести, що вони пройшли відповідну підготовку.

Дайвінг-термінологія - давайте повторимо


Ви вже знаєте основи дайверської термінології і те, що не варто говорити, коли розмовляєте з дайвером. Тепер ви бачите, що дайвінг-термінологія не така вже й страшна. Просто потрібно знати, про що ви говорите, адже незнання може вплинути на безпеку. А безпечні занурення - це завжди найголовніша мета будь-якого дайвера. Сподіваємося, ви надихнулися почати пірнати!

Про нас

Наш Дайвінг Цетр існує уже більше 10 років. З 2015 року ми увійшли до мережі центрів SSI. З тих пір ми пропонуємо навчання дайвінгу усіх рівнів за системою освіти SSI, допомогу в придбанні обладнання, сервіс обладнання, організацію поїздок на дайвінг як по Україні так і за її межами.

Наші партнери

partners LutskDivers

Реєструйтесь сьогодні

Зконтактувати з нами