Підводне плавання - це не просто роздивляння красивих коралів і плавання поруч із захоплюючими морськими тваринами.
За ефективним і безпечним зануренням стоїть багато навичок. Ви вивчаєте ці навички в рамках курсу Open Water Diver, але важливо продовжувати практикувати їх і ставати все більш впевненим у своїй техніці занурення.
Ось 15 навичок, якими повинен оволодіти кожен дайвер.
1. Очищення маски
Очищення маски від води - важлива навичка, яку повинен вміти кожен дайвер. Якщо ваша маска забруднилася або ремінець маски порвався під водою, ви повинні знати, як зберігати спокій, навіть якщо в очі потрапило трохи води. Багато новачків борються з цим, і їм хочеться випірнути на поверхню. Не завжди безпечно підніматися на поверхню, тому навчитися зберігати спокій і очищати маску під водою - це навичка, яку ви повинні вміти виконувати з упевненістю.
2. Перевірка манометра без підказок
Під час курсу Open Water ви навчитеся перевіряти запас повітря і повідомляти про те, скільки його залишилося вашому напарнику або дайв-гіду. Під час курсу вам будуть підказувати, як це робити, але після того, як ви отримаєте сертифікат, важливо виробити звичку перевіряти повітря самостійно. Ви несете відповідальність за власну безпеку під водою, і це починається з того, щоб переконатися, що у вас ніколи не буде занадто мало повітря.
3. Вирівнювання тиску
Деяким людям вирівнювання дається легко, але для інших це може бути складним завданням. Головне пам'ятати, що потрібно часто вирівнювати тиск у вухах, виробити звичку вирівнювати тиск задовго до того, як з'явиться біль. Якщо ви чекаєте, поки вуха болітимуть, перш ніж вирівняти тиск, ви чекаєте занадто довго. Відчуття болю у вухах під водою або занадто сильне вирівнювання може призвести до баротравми вуха або навіть до розриву барабанної перетинки. Якщо ви відчуваєте біль або не можете прочистити вуха, не занурюйтесь глибше, зупиніться на місці, спробуйте ще раз, або навіть трохи підніміться і спробуйте ще раз.
4. Нейтральна плавучість
Хороший контроль плавучості - це те, що відрізняє новачків від досвідчених дайверів. Хороший контроль плавучості корисний з багатьох причин: він допомагає вам економити повітря, оскільки ви не задихаєтесь від відштовхувань і розгойдування, дозволяє підійти ближче до морських мешканців, не наштовхуючись на них і не завдаючи їм шкоди, і захищає прозорість води, оскільки ви не будете піднімати пісок ногами.
Якщо ви зацікавлені в удосконаленні контролю плавучості, зверніть увагу на програму SSI Perfect Buoyancy Specialty, де ви дізнаєтеся, як контролювати плавучість як професіонал.
5. Вхід у воду
Стрибок у воду для занурення з аквалангом не такий простий, як ви можете подумати. Існує кілька кроків, які допоможуть безпечно та ефективно зануритися у воду. Від гігантського кроку до переверту назад - ви повинні знати, яка техніка найкраще підходить для човна або місця занурення, з якого ви стартуєте. Важливо не забувати тримати маску і регулятор на обличчі, мати достатньо повітря в дихальному апараті, щоб плавати, коли ви потрапляєте у воду, і надійно зафіксувати вантажну систему. Ви також повинні переконатися, що ви перевірили всіх своїх напарників перед тим, як зануритися у воду, і переконатися, що у вас є все необхідне для занурення.
6. Жести руками
Жести дуже важливі, коли ви намагаєтеся спілкуватися з іншими дайверами під водою. Ви повинні впевнено запитати, скільки повітря є в іншого дайвера, як відповісти на це питання, якщо хтось запитає вас, як запитати і висловити, що з вами все гаразд, як сказати іншим, що ви хочете закінчити занурення, а також цікаво знати жести для позначення деяких морських мешканців, яких ви можете зустріти.
7. Спільне використання повітря
Сподіваємося, вам ніколи не доведеться використовувати цю навичку, але про всяк випадок важливо знати порядок дій у випадку, якщо у вас закінчиться повітря. Якщо під час занурення у вас закінчилося повітря, ви повинні бути в змозі впевнено підійти до свого напарника і подати сигнал "немає повітря", взяти його запасний регулятор, покласти його в рот, прочистити його, а потім триматися за нього, щоб залишатися поруч, поки ви обидва повільно і безпечно спливаєте на поверхню.
8. Повільний підйом і виконання зупинки безпеки
Зупинки безпеки в кінці занурення допомагають дайверам вивільнити надлишок азоту перед виходом з води. Важливо не пропускати ці зупинки безпеки і завжди підніматися повільно, щоб уникнути розвитку декомпресійної хвороби.
9. Розуміння NDL (No Decompression Limit)
Дотримання NDL (бездекомпресійних обмежень) також допомагає нам уникнути розвитку декомпресійної хвороби. NDL - це орієнтир, скільки часу нам безпечно перебувати на певній глибині. Ви можете визначити свій NDL за допомогою таблиці для занурень, але більшість дайверів зараз використовують підводний комп'ютер, який є більш точним і простим у використанні. Завжди перевіряйте свої NDL і не перевищуйте їх.
10. Перевірки перед зануренням
Незалежно від того, наскільки досвідченим є дайвер, він завжди повинен виконувати перевірку перед зануренням разом зі своїм напарником, перш ніж стрибнути у воду. Ці прості перевірки допоможуть вам переконатися, що ви не забули нічого важливого. Перевірка повинна включати в себе перевірку правильності надування і здування BCD, перевірку наявності і надійності кріплення баластів, перевірку надійності всіх пряжок і застібок (включаючи ту, що на балоні), тестування регуляторів і перевірку подачі повітря, а також перевірку того, що все в порядку і у вас є все необхідне для занурення (включаючи камери і ліхтарики, якщо це необхідно).
Просунута навичка, якій ви можете навчитися, - це підводне фотографування. Перегляньте Посібник з підводної фотографії для початківців, щоб дізнатися більше.
11. Положення ласт і тіла
Для того, щоб досягти ідеального положення тіла і ласт під час занурення з аквалангом, може знадобитися певна практика. Коли ви плаваєте в ластах, ноги повинні бути прямими і не згинатися в колінах занадто сильно, тіло повинно бути горизонтальним, а руки повинні бути по боках або витягнутими вперед, щоб залишатися обтічними. Є й інші техніки плавання в ластах, яким ви можете навчитися, коли станете більш досвідченими, наприклад, удар жабою або удар ножицями. Ви навіть можете навчитися гребти назад!
12. Повага морських мешканців
Це не зовсім навичка, але тим не менш важливе правило, якого слід дотримуватися. Повага до морських мешканців є невід'ємною частиною підводного плавання. Це означає, що не можна турбувати, переслідувати або завдавати шкоди тваринам, не підпливати занадто близько, не бити корали, не піднімати пісок, не брати нічого з океану і не залишати в океані нічого, що йому не належить (недопалки, пластик і т.д.).
13. Навігація
Це більш просунута навичка, яка може стати в нагоді після того, як ви отримаєте сертифікат. Навчившись орієнтуватися під час занурення за допомогою компаса або візуальних маркерів, ви не загубитеся під водою.
Ознайомтеся зі спеціалізованою програмою SSI з навігації, щоб дізнатися, як орієнтуватися під час занурення з аквалангом.
14. Догляд за спорядженням
Навчившись правильно очищати своє спорядження, ви заощадите гроші в довгостроковій перспективі. Солона вода може роз'їдати матеріали вашого спорядження, заважати блискавкам відкриватися і закриватися, пошкоджувати регулятори тощо. Завжди промивайте спорядження прісною водою і ретельно просушуйте його. Зберігаючи спорядження протягом тривалого часу, переконайтеся, що воно не перебуває під прямими сонячними променями, не піддається впливу вологи і повністю сухе, щоб уникнути появи плісняви.
15. Бути хорошим напарником
Ви можете бути хорошим напарником по зануреннях різними способами: перевіряти, як справи у вашого напарника під час занурення, залишатися поруч з ним, заспокоювати його, якщо він нервує перед зануренням, а також обмінюватися фотографіями і залишатися на зв'язку після занурення. Ви завжди повинні відчувати себе в безпеці з вашим напарником, і переконайтеся, що він почувається так само.
Скільки з цих навичок ви опанували?