Як подолати страх перед водою в масці

Я не завжди був спокійний під водою. Я ще пам'ятаю свою першу реакцію на необхідність залити в маску воду під час базового курсу: жах! «Навіщо мені спеціально наповнювати водою власну маску?» - Запитав я у інструктора. Це здавалося божевіллям. Але він пояснив, що це дуже важлива навичка. Протікання води в маску у дайверів - звичайне явище. І дайвер повинен звикнути до води в масці так, щоб уникнути дискомфорту та паніки. Бувають ситуації,в яких дайвер може навіть спеціально залишити в масці невелику кількість води, наприклад, щоб очистити "туман" з лінз.

 

 

Далі наведено поради, які допоможуть подолати страх води при зануреннях з маскою.

Пам'ятайте, що всі навички повинні практикуватися спочатку в присутності сертифікованого інструктора.

Крок 1: Дихаємо без маски на поверхні.

Якщо Вас лякає сама думка про воду в масці, то Ви не єдині. Перший крок в подоланні страху - довести, що Ви можете дихати зовсім без маски. Цей крок доведе, що Ви не помрете під водою без маски і що можна дихати  і тоді, коли ніс оточений водою.

Станьте або сядьте на коліна на мілководді.

Дихаючи з регулятора або трубки, але без будь-якої маски опустіть обличчя у воду. Дихайте повільно та спокійно. Вдихайте та видихайте ротом. При необхідності робіть видих носом.

Дихати таким чином спочатку може здатися дуже незручно, але не варто відступати. Пам'ятайте, що Ви повністю контролюєте вправу і можете підняти обличчя з води будь-якої миті.

Практикуйте цю навичку доки дихання з регулятора або трубки без маски не стане звичним.

Підказка: Ця навичка може бути відпрацьований навіть з трубкою лежачи у власній ванні! Так інструктор і студенти не будуть вам психологічно заважати.

 

Крок 2:Пробуємо «на суху».

Коли ми довели собі, що видих носом прямо у воду не означає миттєвого утоплення, саме час відпрацювати навичку очищення маски від води. Вода в масці не така страшна, коли знаєш, що в будь-який момент можеш її швидко та ефективно видалити.      

Під водою (краще під керівництвом інструктора) станьте на коліна на дні басейну або на чистій галявині водойми, на невеликій глибині, де проходить навчання. Трохи притискаючи верхню частину рамки маски до чола, підніміть очі, зробіть спокійний вдих ротом і довгий, повільний видих через ніс. Повітря вийде бульбашками з нижньої частини маски. Нехай інструктор або баді спостерігають за Вашим виконанням вправи та забезпечують вам "зворотний зв'язок". Практикуйте до тих пір, доки такі видихи не стануть вашим коником ( пристрастю)!

 

Крок 3: Дитячі кроки.

Тепер пора  додати води! Але варто робити це поволі, особливо якщо Ви освоюєте навичку вже без нагляду. Ущипніть маску за верхній край двома пальцями і дозвольте кільком краплям води просочитися всередину. Не варто заповнювати маску по самі очі при першій же спробі. Зробіть Ваш коронний видих носом, притиснувши верхню частину маски до чола.

Практикуйте видалення спочатку незначної кількості води. Як тільки звикнете - повільно, поступово збільшуйте кількість води, яку запускаєте в маску доти, доки не зможете очистити повністю заповнену маску.

Ставши впевненим у видаленні води з повністю заповненої маски, Ви зможете спокійно навіть знімати її під водою. Головне - не поспішати.

 

 

Крок 4: Практика повторюється!

Іншої назви для цього кроку і не підбереш. Перш ніж вирушити в море (або навіть на глибоку частину басейну!) Повторюйте вправи з видалення води з маски доки не почнете нудьгувати від своєї майстерності. Займайтеся цим в різних положеннях: в плаванні, в зависанні, лежачи на дні і т.д. Це Необхідно для багаторазового посилення м'язової пам'яті.

Як тільки Ви зможете робити це не задумуючись, Ви перестанете панікувати від потрапляння води в маску. Але для такого рівня потрібно безліч повторень!

 

Крок 5: Моя мета - вода в масці!

Порадокс? Ні! Як вже було сказано вище - ключ до перемоги над страхом - повторення. Тому дайверу слід свідомо запускати трохи води під час плавання, щоб тренувати свою м'язову та психологічну пам'ять. А також щоб зайвий раз потренуватися її видаляти. А іноді і використовувати воду. Щоб змити "туман" зі скла, як говорилося на початку.

 

Крок 6: Ігри розуму.

Я став дійсно комфортно почувати себе з водою в масці коли проходив курс Дайвмайстер. Під час якого мені було запропоновано продемонструвати навички видалення води з маски так, щоб це виглядало легко та весело. І тоді я помітив одну хитрість.

Коли я був зосереджений на тому, щоб виглядати красиво та професійно, на своїй плавучості та положенні тіла, я повністю забув про страх перед водою в масці.

І тепер я іноді раджу своїм студентам: уявіть, що Ви показуєте як правильно видаляти воду з маски іншому студенту, який бачить все це в перший раз. Цей хитрий прийом працює далеко не у всіх, але він зпрацював зі мною!

                                   

Останнє зауваження.

Працюйте над страхом в своєму власному темпі до повної перемоги і не тисніть на себе. Цілеспрямовано йдіть за нашим кроками та терпляче практикуйтеся. Ви подолаєте цей страх, як його подолали мільйони до Вас. І як тільки Ви станете впевненіші, не забувайте іноді давати воді потрапити в маску. Просто так. Для практики.

 

Удачі!