Головний біль під час зайнять дайвінгом та способи його уникнути

Дуже часто багато дайверів мають проблеми пов'язані з появою головного болю після занурень або між ними. Швидше за все кожен дайвер хоч раз у житті відчував це на своєму досвіді. У даній статті будуть наведені кілька корисних порад для запобігання даній проблемі виходячи з причин її виникнення.

У тому випадку, якщо причина виникала неодноразово або кілька разів це пов'язано з перепадом тиску, а може і ні, задуматися варто в тому випадку, якщо біль турбує з частою періодичністю. Дані поради проінформують про можливі причини головного болю.

Існує перелік вивчених факторів, що впливають на дайвера, пов'язаних як з перепадом тиску, так і з фізіологією самої людини. До основних причин можна віднести:
- Баротравми вуха
- Нервове напруження, а також занепокоєння
- Захворювання носової пазухи та вуха
- Холодна вода
- Зайвий обтиск маски
- Зубний біль
- Накопичення токсичних газів (особливо підвищений рівень вуглекислого газу)
- Декомпресійна хвороба
- Мігрені
- Розтягнення м'язів шиї
- Шийний спондильоз
- Вживання їжі/рідини, що сприяє зневодненню організму (кофеїн, речовини наркотичного впливу, деякі медикаменти)


Список причин досить великий, але проаналізувавши свій стан та вивчивши історію хвороби можна визначити причини виникнення головного болю, також існує перелік питань, після відповідей на які, можна виявити джерело виникнення проблеми:

1. Чи були у дайвера проблеми зі здоров'ям, пов'язані з травмами голови або шиї до початку занять дайвінгом?
Найчастіше, якщо у дайвера є проблема з регулярним головним болем на поверхні, під водою з великою ймовірністю вони можуть повторюватися. Якщо симптоми ще й поглиблюються, наприклад з'являється нудота, запаморочення або порушення зору, слід негайно звернутися до невропатолога.
При мігрені варто добре задуматися чи варто проводити експерименти над своїм здоров'ям та йти під воду, також мігрені можуть посилюватися у зв'язку із зневодненням, нервовим напруженням, і для дівчат- дайверів в зв'язку зі зміною менструального циклу.
Така дрібниця як загубник, також може зіграти поганий жарт під водою, так як в деяких регуляторах іноді доводиться не просто тримати загубник губами, але навіть трохи прикушувати його, щоб не випустити з рота. Для цієї проблеми існує ряд загубників, під назвою «анатомічні», вибір яких досить великий.
Якщо існують проблеми пов'язані з хребтом, наприклад зміщення дисків або травми хребта, болі в хребті можуть призводити до м'язових спазмів, які також можуть викликати головний біль, в таких випадках необхідно звернутися до лікаря, наприклад ортопеда або невропатолога. Фізіотерапія, спрямована на зміцнення м'язів хребта теж може бути дуже корисною та позбавити від проблем головного болю.

2. Суттєвим є спосіб закріплення балона.
Недарма було придумано положення закріплення компенсатора плавучості до балона так, аби верх компенсатора був на одній висоті з вентилем балона, для того, щоб прикріплений регулятор не бив дайвера по голові під водою, але іноді анатомічно дайверу слід розташовувати компенсатор трохи вище або нижче відносно балона. Іноді, при неправильному закріпленні, дайвер може витягати шию або опускати сильно голову вниз для запобігання удару голови об регулятор, це також може викликати головний біль. Слід просто більше часу приділити підбору правильної висоти кріплення.

3. Джерело болю та його характер.
Біль, пов'язана з проблемами в області шиї, часто проявляється у вигляді рівного та постійного болю, який поступово переходить від потилиці до скронь. Біль в пазухах, як правило, відбувається в надлобній частині голови або на маківці, також може бути в області над вилицями або позаду очей. З болем у вухах все очевидно, але варто звернути особливу увагу на способи та можливості вирівнювання тиску при зануренні.

4. Рівень споживання повітря, прив'язаний до поверхні.
Деякі дайвери радіють своїй малій витраті повітря, а деякі, що найстрашніше, намагаються затримувати дихання, що може мати негативні наслідки для організму в цілому, наприклад баротравма легень при спливанні. Також велика небезпека затримки вуглекислого газу в організмі, єдиний спосіб убезпечити себе, це дихати повільно та рівно (чим краще газообмін, тим краще вимивається вуглекислий газ), не затримуючи дихання, або зменшити темп плавання і не робити різких рухів під водою, які призводять до високої витрати повітря. Обсяг легень у чоловіків та жінок відрізняється, але правило існує для всіх дайверів. Ще важливим є збереження тепла під водою, так, якщо дайвер замерз - інтенсивність дихання зростає, правильний підбір гідрокостюма допоможе вирішити цю проблему.

5.Порушення правил безпеки під водою.
Якщо були порушені правила бездекомпресійних занурень, ризик отримати декомпресійну хвороба (ДКХ) зростає. Основні причини: перевищення глибини та часу, затримка дихання під час спливання, стрімкий підйом на поверхню, багатоденні занурення і т.д. Зазвичай симптоми проявляються від 15 хв, до 12 годин після занурення. Якщо такі були помічені, слід негайно звернутися до фахівців, наприклад фізіолога.
Симптоми ДКХ проявляються залежно від того, де сформувалися бульбашки азоту
Бульбашки, що утворюються під шкірою, а також в капілярах можуть викликати висипання та свербіж.
Сильний кашель, можлива задишка, відчуття печіння в грудях можуть бути ознаками ураження легень.
Якщо бульбашки формуються в м'язах та суглобах, то в цих областях з'являються больові відчуття. Втрата чутливості, поколювання в кінцівках та/або параліч говорять про ураження спинного мозку. Воно, як правило, супроводжується слабкістю та нудотою.
Головний біль, запаморочення, параліч, тимчасова сліпота, конвульсії, втрата свідомості - це симптоми ураження головного мозку.

Кілька корисних порад для дайверів:
1. Не перетягуйте ремінець маски, не допускайте здавлювання в області носа, чола та вилиць.
2. Будьте максимально розслаблені під час занурення.
3. Дихання повинно бути рівним та глибоким. Це сприяє розслабленню і більш ефективному виведенню вуглекислого газу.
4. Намагайтеся не напружувати шию, перебуваючи під водою. Орієнтуйтеся під водою за допомогою поворотів тіла, а не голови для уникнення зайвої напруги.
5. Підтримуйте себе в хорошій фізичній формі
6. Не вживайте кофеїн та не паліть перед зануреннями.
7. Дотримуйтесь правил безпеки під водою. Не нехтуйте 3х хвилинною зупинкою безпеки на 5 метрах.
8. Використовуйте «костюмчик по погоді». Не допускайте переохолодження, правильно підбирайте гідрокостюм, пам'ятайте, що в більшості випадків під водою буває холодно, а не жарко.
9. Регулярно проходьте огляд у лікаря: не рідше ніж раз на два роки для дайверів молодше 40 років та щорічно для тих, хто старше 40.
 

Пірнайте із задоволенням та бережіть себе!